PORADY

Korzystanie z pojazdu wiąże się zawsze z ryzykiem uczestniczenia w kolizjach drogowych i nie muszą one być spowodowane przez nas samych.

Uczestnik kolizji prawie nigdy nie jest na tyle opanowany aby racjonalnie i zgodnie z prawem zabezpieczyć swoje interesy w takiej sytuacji. Nerwy, stres powodują, że nie dopełniamy wielu- wydawałoby się, że nie istotnych czynności. Dopiero po czasie okazuje się, że ubezpieczyciel właśnie te braki wykorzystuje jako argumenty przy np. odmowie wypłaty odszkodowania, przedłuża całą procedurę odszkodowawczą.

Na pewno sami albo Wasi znajomi uczestniczyliście nawet w drobnej stłuczce. Wiecie jak wtedy może się przydać ktoś kto poradzi jak się zachować, gdzie się udać z roszczeniem, jak wypełnić druki zgłoszenia szkody itp.- taką pomoc oferujemy.

Jeżeli będzie taka potrzeba wskażemy Wam najskuteczniejsze kancelarie adwokackie w Łodzi specjalizujące się w obronie poszkodowanych w kolizjach i wypadkach drogowych- zapewnimy pomoc merytoryczną i techniczną. Wbrew obiegowym opiniom pomoc prawna nie jest taka droga a często jest niezbędna. Krążące na ten temat „opinie” są celowo rozpowszechniane aby zniechęcać poszkodowanych do występowania na drogę sądową.
Jeżeli jednak czujecie się na siłach sami radzić sobie w takich sytuacjach nasze informacje pozwolą Wam uporządkować i usystematyzować Wasze postępowanie a może zwrócą uwagę na rzeczy o których nie mieliście pojęcia.

Ochrona danych osobowych jest jednym z naszych przywilejów- nie pozbawiajmy go się sami. W każdym druku zgłoszenia szkody jest prośba o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Nie wyrażajcie nigdy na to zgody. Wasze dane przekazywane mogą być do firm współpracujących z ubezpieczycielami, które już tych danych mogą nie chronić.

Możecie u nas również uzyskać informacje gdzie i na jakich warunkach ubezpieczyć swój pojazd. Oferta firm ubezpieczeniowych jest szeroka ale praktycznie nikt nie informuje jakie są „plusy” a jakie „minusy” danego wariantu ubezpieczenia.

Prosimy o zachowanie naszych rad i wzoru oświadczenia w Waszym samochodzie. Jeżeli nie przydadzą się Wam to może ktoś z Waszych znajomych będzie ich potrzebował.

POMOC I PORADY:
42 648-55-40 (telefon i fax), 606- 880- 665

CO ZROBIĆ GDY MIAŁEŚ KOLIZJĘ LUB WYPADEK NA DRODZE

KILKA DOBRYCH RAD

 1. Nie denerwuj się- to już się stało. Nerwy nic nie pomogą a wręcz przeszkadzają, nie jesteś w stanie myśleć racjonalnie.

 2. Wyłącz zapłon.

 3. Kolizja miała miejsce na drodze- z niej korzystają inni użytkownicy- jeżeli uszkodzenia pojazdów są niewielkie staraj się usunąć pojazd z jezdni. Jeżeli jest wątpliwość co do tego kto jest sprawcą poczekaj z przemieszczaniem pojazdów na policję. Nie wychodź na jezdnię bez potrzeby. Jeżeli wezwiesz policję to funkcjonariusz poradzi sobie doskonale tylko na podstawie śladów na jezdni i po uszkodzeniach pojazdów oraz analizie zdarzenia zdecyduje kto jest winny spowodowania kolizji.

 4. Ustaw trójkąt ostrzegawczy za uszkodzonymi pojazdami.

 5. Zapisz od razu numery uczestników kolizji, nazwiska świadków itp. informacje. Często sprawcy korzystając z okazji i zamieszania uciekają. Myli się również policja.

 6. Dobrze jest wykonać fotografie na miejscu zdarzenia- telefony komórkowe mają już aparaty fotograficzne. Fotografie wykonane tuż po kolizji mogą się przydać gdyby ubezpieczyciel twierdził, że taki wypadek nie miał w ogóle miejsca (a zdarza się to coraz częściej- podważane są nawet protokóły policji). Fotografie możesz robić również jako świadek- pomagasz innym.

 7. Pamiętaj, że do obowiązków kierowcy należy udzielenie (w miarę posiadanych możliwości i umiejętności) pomocy ofiarom kolizji i wypadków. Staraj się w takich wypadkach natychmiast zawiadomić służby ratownictwa np. pogotowie ratunkowe, straż pożarną itp. (tel. 112)

 8. Nie bagatelizuj nawet najmniejszego bólu. Często dopiero po kilku godzinach możesz odczuwać bóle np. kręgosłupa. Tego typu urazy są najczęściej skutkiem zderzeń czołowych ale również uderzeń w tył pojazdu. Napięcie i stres powoduje „przytłumienie” bólu a potem może być za późno. Lepiej wezwać pogotowie ratunkowe. Niczym nie ryzykujesz. Twoje zdrowie i życie jest najważniejsze. Jeżeli o stwierdzonych bólach zawiadomisz policję przyjadą natychmiast i sami wezwą pogotowie.

 9. Czy wzywać policję? – w świetle aktualnie obowiązujących przepisów nie jest to konieczne- obowiązkowe. Jednak w przypadku szkód z polisy auto-casco, gdy szkoda jest znaczna (koszty naprawy mogą być duże) wezwanie policji będzie realizacją obowiązków wynikających z tej umowy. Policję wezwij również, gdy sprawca sprawia wrażenie nietrzeźwego, dziwnie się zachowuje lub stara się wymusić (często krzykiem) przyznanie się Twoje do winy za kolizję. Nie dyskutuj z nim- rób co do Ciebie należy. Niezależnie od wezwania policji wypełnij (niech to zrobi sprawca) druk oświadczenia. Często ubezpieczyciel kwestionuje ustalenia policji (w świetle jednego z wyroków Sądu Apelacyjnego z Poznania: „…ustalenia policji….nie są obowiązujące dla ubezpieczyciela…”). Przyznanie się sprawcy będzie dobrym zabezpieczeniem. Zawsze, niezależnie od policji spisz numer rejestracyjny pojazdu, adres i nazwę ubezpieczyciela drugiego pojazdu, numer polisy.

 10. Pamiętaj – OŚWIADCZENIE ZAWSZE PISZE SWOJĄ RĘKĄ SPRAWCA – nie daj się namówić na „zastępstwo”.

 11. Przy pisaniu oświadczenia nie bądź policjantem ani rzeczoznawcą. Używaj prostych i nieskomplikowanych słów i zwrotów np. wymusił pierwszeństwo, zajechał drogę z lewej strony, wjechał na drogę z pierwszeństwem przejazdu itp. Nie pisz, że np. zagnieciony jest błotnik, urwana lampa. Napisz: uszkodzony bok np. lewy. Od precyzyjnego opisu jest pracownik firmy ubezpieczeniowej. Rysując rysunek pamiętaj o umieszczeniu na nim znaków drogowych. Pojazdy muszą „stać” tak jak były w momencie zderzenia. Zaznacz kierunki poruszania się przed wypadkiem.

 12. Pamiętaj o spisaniu świadków. Na naszym wzorze masz na miejsce po drugiej stronie oświadczenia .

 13. Nie daj namówić się na holowanie do żadnego warsztatu, chyba, że jest to Twój warsztat, gdzie zawsze naprawiasz swój pojazd. Policja może wezwać pomoc drogową, ale możesz to zrobić również sam. Żądaj holowania na parking strzeżony. Będziesz miał czas podjąć decyzję gdzie naprawiać samochód. Ochłoń po wydarzeniach. Nie wierz w „najlepsze” warsztaty.

WYBIERZ WARSZTAT SAM- SPOKOJNIE, PO ZASTANOWIENIU I ZEBRANIU OPINII.

Godząc się na wstawienie samochodu do warsztatu, jeżeli zrezygnujesz z usługi właśnie tam, zapłacisz kilkakrotnie więcej niż za parking strzeżony. Żadna firma ubezpieczeniowa Ci tego nie zwróci.

Pamiętaj: TO TY DECYDUJESZ O SWOIM SAMOCHODZIE.

 1. Zgłaszając szkodę do firmy ubezpieczeniowej pamiętaj, że to TY PONIOSŁEŚ STRATĘ. W dokumentach- drukach zgłoszeń są pozycje których wcale nie musisz wypełniać- istnieje ochrona danych osobowych. Podanie tych danych wiąże się z ewentualnym późniejszym obniżeniem odszkodowania. Żądaj pełnej pisemnej informacji o prawach jakie ci przysługują w związku ze szkodą jaką doznałeś, o dodatkowych przysługujących odszkodowaniach np. z tytułu wynajęcia pojazdu zastępczego.

 2. W przypadku kradzieży Twojego pojazdu (szkodę zgłoś niezwłocznie- natychmiast u ubezpieczyciela niezależnie od tego co robi policja), po jego odzyskaniu żądaj od policji dokładnego opisu co jest w Twoim samochodzie uszkodzone- na zewnątrz i wewnątrz. Brak nawet niektórych elementów uszkodzonych w ich opisie może pozbawić Cię części odszkodowania- ubezpieczyciel będzie sugerował, że powstały wcześniej.

 3. Problemów ze zgłoszeniem szkody jest więcej. Nie staraj się „na siłę” udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania. Jeżeli masz nawet cień wątpliwości np. jaka była prędkość bo nie obserwowałeś licznika- nie zajmuj jednoznacznego stanowiska. Odpowiesz po zastanowieniu się.

TELEFONY DO WEZWANIA POLICJI:

 • 112 – z telefonu komórkowego

 • 997

Program Adobe Reader do pobrania